818 dětí a 741 rodičů ze 422 rodin na Brněnsku podpořili Dobří andělé
Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina nebo jiné vážné onemocnění. Pravidelnými finančními příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.
„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci – Dobří andělé – podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává.
Pravidelnost pomoci
Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Brněnsku stovky dětí. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ doplňuje Šárka Procházková.
Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité.“
Honza z Brna se potýká s nevyléčitelnou nemocí
Krátce po narození druhého syna Martina (11) se rodiče dozvěděli o vážné nemoci Honzy (14). Diagnostikovali mu svalovou dystrofii Duchenne, vážné nevyléčitelné onemocnění, které se projevuje ochabováním a ztrátou svalové hmoty kvůli nedostatku bílkoviny dystrofinu. Průběh onemocnění je u jednotlivých pacientů různý, zpočátku se však týká převážně ochabování končetin a trupu, později zasahuje i svalstvo dýchací a srdeční. Bohužel dystrofii nelze vyléčit, ale její příznaky lze pravidelnou rehabilitací a podpůrnou léčbou zmírnit.
Od devíti let je chlapec upoután na invalidní vozík. „Přes intenzivní péči a každodenní rehabilitaci nemoc bohužel postupuje dále,“ říká jeho otec Michal Hořínek, který má oba syny ve své péči a pokračuje: „nezvládne bez opory sedět, křiví se mu záda, padá do stran. I přesto ho optimismus neopouští, jsme na něj moc pyšní.“
Dobří andělé pomáhají rodině především s úhradou potravinových doplňků i provozem domácnosti. „Všem našim Dobrým andělům patří veliké poděkování, nevím, jak bychom to bez nich zvládli,“ vzkazuje s vděčností pan Michal. V budoucnu by rád zrekonstruovala koupelnu a toaletu na bezbariérovou, už nyní cítí, že je to potřeba, jen chybí finanční prostředky.