Ceny starších bytů klesají
Ceny starších bytů ve většině krajských měst dále klesají. Výjimkou jsou Pardubice, Plzeň a Zlín, kde ceny spíše stagnují a také v Brně se ceny za poslední tři měsíce nezměnily vůbec. Vyplývá to z průzkumu více než 37.000 bytů ČR za poslední čtvrtletí, jehož závěry dnes zveřejnil brněnský Institut regionálních informací (IRI).
"Trend poklesu v posledních měsících zpomaluje," uvedla jednatelka IRI Milada Kadlecová. Nejvíce ceny bytů klesají v Ústeckém kraji. Letos se tam snížily o více než pět procent na 728.000 korun za standardní starší byt první kategorie s podlahovou plochou 68 metrů čtverečních. Nejdražší byty jsou v Praze, kde v průměru převyšují hranici 2,6 milionů korun. Následuje Brno, Hradec Králové a Plzeň.
Podle Kadlecové budou ceny bytů v Brně nadále stagnovat. "Cenová bublina oproti například Praze v Brně tak výrazná nebyla," uvedla Kadlecová. Podle ní jsou lidé v Brně spokojení. Poptávka souvisí i s investicemi ve školství a vědě.
Změny podle Kadlecové nastávají u tržního nájemného. "Zdá se, že jsme zachytili změnu trendů ve vývoji, až doposud nájemné klesalo. Nyní se zdá, že v krajským městech nájemné začíná růst, možná jde ale o korekci z minula. Potvrzení trendu ukáže až další čtvrtletí," uvedla.
Podle odborníků se tržní nájemné ve většině krajských měst za poslední tři měsíce nepatrně zvýšilo. Nejvíce v Jihlavě o téměř sedm procent nebo ve Zlíně o téměř čtyři procenta. V Jihlavě podle IRI stoupla cena tržního nájemného na 96 korun za metr čtvereční měsíčně. Nejdražší je tržní nájemné v Praze, kde činí 134 korun, následuje Brno, České Budějovice a Olomouc. Ve většině krajských měst za poslední tři měsíce ceny rostly, výjimkou jsou České Budějovice, Olomouc a Pardubice.
zdroj: ČTK