Jihomoravská záchranka loni zasahovala u 700 případů vrtulníkem

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje loni více než v 700 případech použila k zásahu vrtulník. ČTK to dnes řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. V roce 2013 bylo takových zásahů o sto méně, nárůst však Zuchová neuměla objasnit. Podle ní vrtulník zasahuje u případů, které si to vyžadují svojí závažností. Jihomoravský kraj zajišťuje leteckou záchrannou službu i pro část Zlínského a Pardubického kraje, a to jak ve dne, tak v noci. Záchranáři loni vyjížděli k téměř 95.000 zásahům. 

Záchranná služba má jeden vrtulník a jeho vzlet stojí desítky tisíc korun podle toho, jakou vzdálenost urazí. Záchranáři rozlišují primární a sekundární zásahy. "Primární je v terénu, na ulici, na silnicích a jiných místech, kde je potřeba lékař a může tam být rychleji než pozemní posádka. Jsou to například nehody, u kterých hrozí akutní ohrožení životních funkcí a je tam například člověk v bezvědomí a musíme ho resuscitovat," řekla mluvčí. 
    
Sekundárním zásahem se rozumí transport pacienta mezi nemocnicemi. "Pokud je to neodkladné a řešíme kritické stavy, těžká traumata a je důležitý čas, potom přepravujeme pacienty mezi nemocnicemi vrtulníkem," informovala Zuchová. 
    
Vloni bylo 577 zásahů primárních a 131 sekundárních. "Posádky strávily ve vrtulníku skoro 33.000 letových minut," uvedla Zuchová. 
    
Velkou část zásahů tvoří dopravní nehody, ale také interní choroby a ostatní úrazy. Někdy se stává, že vrtulník nemůže letět kvůli počasí. "Nejčastějším důvodem jsou špatné povětrnostní podmínky a mlha," dodala. 
 
zdroj: ČTK