V oboře Soutok byly rozsáhlé záplavy a terén je tam členitý. Velké množství komárů se podle Šebesty objeví zejména u hranic s Rakouskem. "Jde převážně o druh Ochlerotatus sticticus, který člověka napadá velmi agresivně, a to především ve dne. Není ale známo, že by u nás přenášel nějakou chorobu. Za několik dnů bude výskyt komárů kulminovat," uvedl Šebesta.
Se zvýšeným výskytem komárů je podle Šebesty třeba počítat v lužních lesích a v okolí zmíněných lokalit. "Je vhodné pobyt zkrátit jen na nezbytnou dobu a použít repelenty. Obyvatelům přilehlých obcí se doporučuje v případě potřeby použít prostorové repelenty," podotkl hygienik. Odlišný druh komárů podle něj bude v okolí rybníků u Lednice. "Začíná tam vrcholit výskyt druhu Culex modestus. Tento druh rovněž člověka napadá, z rákosu však vyletuje jen na krátkou vzdálenost a je významný spíše pro rybáře," dodal Šebesta.
Za letošní vysoký výskyt komárů na jihu Moravy může zřejmě počasí, střídání horka a dešťů napomáhá vývoji komářích larev. Přívalové deště také zaplavily některá líhniště, která zůstala v minulých letech suchá. Lesníci postřikem ošetřili největší líhniště v dolním Podyjí, v Lanžhotu a v Břeclavi použili i postřik na dospělé jedince.
zdroj: ČTK