Burčák je částečně zkvašená šťáva z hroznů vinné révy. Pod názvem burčák se může prodávat jen v případě, že hrozny pochází z území České republiky. Podle předsedy Svazu vinařů Tibora Nyitraye se prodejci už naučili burčák a částečně zkvašený hroznový mošt z ciziny na stáncích rozlišovat.
Nyitray ČTK potvrdil, že burčák na stáncích může pocházet z moravských vinic. "Už se začaly sbírat první odrůdy jako Irsai Oliver, Müller Thurgau nebo Muškát moravský. U některých cukernatost zaručuje, že se z hroznů dá udělat kvalitní burčák," řekl. Řada vinařů se sklizní hroznů ale čeká na pozdější datum.
Potravinářská inspekce kontroluje na stánku hygienu prodeje, odpovídající označení a průvodní dokumentaci. Také dbá na dodržení senzorických požadavků. V některých případech odebere vzorek, který podrobí laboratorní analýze. "Díky ní lze zjistit geografický a botanický původ suroviny a jakostní parametry, tedy jestli výrobce nepřimíchal do burčáku syntetická barviva či vodu," vysvětlil Kopřiva.
Při výběru míst ke kontrole inspekce postupuje podle zjištění z minulosti, aktuální situace v terénu a podle informací od ostatních orgánů státní správy nebo na podnět spotřebitelů.
Loni inspekce zkontrolovala 657 prodejců, v 78 případech odebrala vzorek, nevyhovujících jich bylo deset. "Dlouhodobě se počet nevyhovujících vzorků snižuje. Důvodem je tlak dozorových orgánů i informovanost spotřebitelů," uvedl Kopřiva.
Kolik vinařů vyrábí burčák, nelze podle Nyitraye zjistit. "Někteří si ale na něj zvykli, přece jen jsou to pro vinaře rychlé peníze a méně práce než s vínem," uvedl. Také cena ze stánku v centru Brna tomu nasvědčuje. Burčák stojí zhruba dvojnásobek než některé sudové víno ve vinotékách. Prodejce dnes k burčáku ve stánku v České ulici uváděl, že pochází z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. Jméno konkrétního výrobce ale prodavačka neznala.
zdroj: ČTK