Požár 15. dubna 2005 vznikl samovznícením nátěrových hmot v historické hradní sýpce. Dělníci v ní opravovali podlahy. Oheň likvidovalo 20 hasičských jednotek. Šlo o jeden z největších požárů, který kdy zachvátil české a moravské památky.
Sýpka sloužila jako depozitář a shořelo v ní asi 700 historických předmětů. Zásah byl mimořádně obtížný; hasiči dopravovali vodu k hašení až ze vzdálenosti tří kilometrů.
"Opravu jsme spojili s rekonstrukcí sýpky i brány. Sýpka nyní slouží jako výstavní a společenský sál. Od května v ní bude prezentována zbrojnice," uvedl kastelán. Do sýpky má vstup každý návštěvník, který si zaplatí některou ze čtyř prohlídkových tras na hradě. Nejlevnější je vstupenka na nádvoří za 50 korun.
Jedna z nejstarších moravských pověstí vypráví o tom, že sv. Metoděj nedaleko hradu kdysi zarazil do země svoji hůl z tisu. Z ní pak vyrostl strom a jeho osud je podle legend spojen s osudem hradu. Před požárem se jedna z jeho větví zlomila. "Nyní je naštěstí strom zcela v pořádku, tak doufáme, že nás již žádné pohromy jako někdejší požár nečekají," řekl kastelán.
Událost na Pernštejně vyvolala mezi odborníky diskusi o tom, nakolik jsou památky v ČR chráněny před požárem. Na mnoha z nich se pak začala budovat protipožární opatření. Nové expozice již mají protipožární hlásiče. Nescházejí ani na Pernštejně.
zdroj: ČTK