Někteří senioři nezvládají z důchodu platit nájem

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský upozornil na to, že deregulace nájemného mnohdy dostává důchodce do finanční tísně. Obrátilo se na něj několik seniorů s průměrnou penzí, jimž po zaplacení stále se zvyšujícího regulovaného nájemného zůstalo na ostatní potřeby méně než 2000 korun na měsíc. Problém se týká penzistů obývající dvou a vícepokojové byty. Situaci neřeší ani příspěvek na bydlení, upozornil Varvařovský v souhrnné zprávě za rok 2011.

Menší než dvoutisícový obnos podle ombudsmana těmto lidem zůstával i po započítání příspěvku na bydlení. Starší lidé přitom podle něj mohou jen obtížně svoji situaci sami řešit. I kdyby se ze svého velkého bytu, který si za regulované nájemné pronajímají od města, odstěhovali, za menší byt by na tržním nájemném zaplatili stejně nebo i víc.

"Určité řešení představuje nalezení spolubydlícího nebo odstěhování se na ubytovnu či podnájem, které však vzhledem k vysokému věku a zdravotnímu stavu dotčených seniorů nelze považovat za uspokojivé," upozornil Varvařovský.
 
Bytovými potížemi seniorů se v Brně mají zabývat i sociologové. Brněnská radnice se nedávno připojila k evropskému projektu zaměřenému na zkoumání seniorského bydlení ve velkých městech. Odborníci mají u starší generace zjišťovat, jak bydlí, jaké jsou s tím spojené náklady, co tito lidé od bydlení vyžadují a co by naopak dokázali oželet. Experti pak navrhnou nové a levnější formy seniorského bydlení. Projekt zmiňuje jako možnou variantu společné bydlení důchodců.
 
Místostarosta Brna-Slatiny Jiří Navrátil (KDU-ČSL) nedávno uvedl, že v poslední době se prodlevy v placení nájemného objevují i u dříve bezproblémových nájemníků. U seniorů podle něj situace nastává obvykle tehdy, když jeden z dvojice zemře. Druhému pak jeho penze na pokrytí bytových výdajů sotva stačí. "To nejde utáhnout ani s příplatkem na bydlení. Zůstane jim pak 100 nebo 80 korun na den a jen jídlo ve školní jídelně stojí 60 korun," uvedl.
 
zdroj: ČTK