Nejvyšší soud se ztotožnil s názory Okresního soudu Praha-východ a Krajského soudu v Praze, podle kterých rodiče nesou významný díl zodpovědnosti za neštěstí. "Ani v případě, kdy by bylo zjištěno spoluzavinění dalších subjektů či působení dalších okolností na tragickém následku v podobě utonutí poškozeného, trestní odpovědnost dovolatelů (rodičů) by to nemohlo vyloučit," stojí v usnesení.
Neštěstí se stalo v srpnu 2010. Chlapec si hrál na pozemku kolem nezkolaudované novostavby rodinného domku nedaleko Prahy. Rodiče jej na chvíli spustili z očí a hoch nešťastnou náhodou spadl do podzemní nádrže. Otec jej po několika minutách vytáhl, bohužel chlapec stejného dne zemřel v motolské nemocnici na následky utonutí. Soudy oběma rodičům uložily dvouměsíční trest s odkladem na jeden rok.
V dovolání k Nejvyššímu soudu rodiče upozorňovali například na údajné pochybení stavební firmy, jež prý nádrž postavila v rozporu s normami a bezpečnostními předpisy, a navíc neinformovala majitele nemovitosti o nebezpečnosti jímky. Nádrž měla například plastové víko místo kovového uzávěru. Podzemní dešťovou nádrž v takovém provedení označili rodiče za "smrtonosnou past, která mohla udeřit kdykoliv dříve".
Na tragickém následku se podle rodičů podíleli také pracovníci rychlé lékařské pomoci. Na místo dorazili pozdě a podle rodičů se dopustili i několika dalších chyb. Rodiče tvrdili, že celé trestní řízení trpělo věcnými i procesními vadami, tresty označili za nepřípustné a nepřijatelné.
Podle Nejvyššího soudu rodiče zanedbali dohled nad dítětem. Mezi jejich jednáním a tragickým následkem je příčinná souvislost. Nechali chlapce, aby si bez dozoru hrál na stavbě, kde se nacházela i dešťová jímka s nezajištěným poklopem. Chlapcova zmizení si rodiče všimli až za několik minut. "Ve vodě musel tonout podle vyjádření znalce minimálně pět minut," připomněl Nejvyšší soud.
zdroj: ČTK