Orlová trpí schizofrenií, a když jí soudce povolil ambulantní léčbu místo ústavní, přestala brát jeden ze dvou léků. Lékařům přitom tvrdila, že je užívá a cítí se v pořádku. V tomto stavu loni zaútočila jako nepříčetná ve žďárské škole a zabila studenta Petra Vejvodu.
Podobný případ se stal před týdnem v Horní Bříze na Plzeňsku, kde muž, který se dříve léčil v psychiatrické léčebně v Dobřanech, ubodal ženu v knihovně. Ministr zdravotnictví v reakci na to, že nemocnice muže propustila, odvolal jejího dlouholetého ředitele.
Znalkyně v oboru psychiatrie Marta Holanová při dnešním líčení uvedla, že existuje jednoduchý krevní test, který zjistí hladinu léků v krvi. Lékaři ho však běžně nedělají, protože se pokaždé musejí dotazovat pojišťovny, zda test uhradí. "Kompetentní osoby by měly pracovat na tom, jak změnit systém. Není divu, že nyní lékaři test dělají výjimečně. Pokud by jej pojišťovna hradila automaticky, lékaři by test dělali i kvůli tomu, aby byli krytí, a nemuseli by se spoléhat na tvrzení pacientů," míní soudce Vrbík.
Změnou systému by se podle Vrbíka optimalizovala kontrola pacientů a podobných neštěstí by bylo méně, přestože vyloučit je nelze nikdy. Žádné změny však dosud nezaznamenal, přestože mnozí politici krátce po útoku prohlašovali, jak se o změnu zasadí. "Místo toho ministryně sáhla k návrhu na kárné řízení se soudcem, který rozhodoval o změně léčby na ambulantní," uvedl Vrbík v narážce na krok tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). "Je to nejjednodušší a nejefektnější krok, ale zcela nesystémový, který nic neřeší. Stejně jako byl odvolaný ředitel léčebny po nedávném útoku v plzeňské knihovně. To jsou jen populistické kroky," řekl Vrbík.
zdroj: ČTK