Ceny klesají i letos. Pohyb je oproti minulým rokům výrazně nižší. "Pořád ale není žádný důvod k tomu, aby se ekonomika oživila a ceny šly nahoru. Optimistická varianta je, že ceny budou stagnovat. Tlak na pokles cen tady je. Lidé mají méně peněz, i když chtějí byty kupovat," uvedla jednatelka IRI Milada Kadlecová.
Podle statistik IRI jediné krajské město, kde letos ceny bytů neklesají, jsou České Budějovice. Růst zde byl jednoprocentní. Podle Michala Hadače z IRI jde ale spíše o stagnaci.
Nejdražší byly jsou stále v Praze, kde průměrný starší třípokojový byt stál letos 2,7 milionu korun, což je o 6,9 procenta méně než loni. Stejný byt před třemi lety stál téměř 3,3 milionu korun. V Brně by stál obdobný byt letos něco málo přes dva miliony korun, což je o 3,1 procenta méně než loni. Od roku 2008, kdy stál stejný byt skoro 2,2 milionu korun, ale jeho cena klesla o 7,8 procenta.
Podle odborníků je Brno v cenách bytů poměrně stabilní. Jinde v Jihomoravském kraji, například na Hodonínsku, Břeclavsku nebo Znojemsku, je pokles cen větší. "Brno se stále drží, je stabilní. Je tu průmyslová výroba," uvedl Hadač. Podle něj jsou obecně lidé v regionu ochotní dát za byt poměrně hodně peněz.
Výrazný meziroční pokles cen bytů, o 12 procent, zaznamenali odborníci letos v Karlových Varech. Cena vzorového bytu se ve městě snížila na zhruba 1,5 milionu korun. "Je zřejmé, že ekonomická krize vyhání z Karlových Varů bohatou zahraniční klientelu a díky tomu se toto lázeňské město potýká s nezájmem o nákup drahých bytů," uvedla Kadlecová.
zdroj: ČTK