Tržní ceny starších bytů klesly

Tržní ceny starších bytů v ČR od roku 2008 klesly průměrně o 17 procent. Nejvíce padaly v Ostravě, o 23,8 procent. Naopak nejnižší propad zaznamenalo z krajských měst Ústí nad Labem, kde bylo snížení cen pětiprocentní. Na tiskové konferenci to řekli zástupci Institutu regionálních informací (IRI). Jejich výzkum vyplývá ze srovnání cen více než 50 tisíc bytů v ČR.

Ceny klesají i letos. Pohyb je oproti minulým rokům výrazně nižší. "Pořád ale není žádný důvod k tomu, aby se ekonomika oživila a ceny šly nahoru. Optimistická varianta je, že ceny budou stagnovat. Tlak na pokles cen tady je. Lidé mají méně peněz, i když chtějí byty kupovat," uvedla jednatelka IRI Milada Kadlecová.

Podle statistik IRI jediné krajské město, kde letos ceny bytů neklesají, jsou České Budějovice. Růst zde byl jednoprocentní. Podle Michala Hadače z IRI jde ale spíše o stagnaci.
 
Nejdražší byly jsou stále v Praze, kde průměrný starší třípokojový byt stál letos 2,7 milionu korun, což je o 6,9 procenta méně než loni. Stejný byt před třemi lety stál téměř 3,3 milionu korun. V Brně by stál obdobný byt letos něco málo přes dva miliony korun, což je o 3,1 procenta méně než loni. Od roku 2008, kdy stál stejný byt skoro 2,2 milionu korun, ale jeho cena klesla o 7,8 procenta.
 
Podle odborníků je Brno v cenách bytů poměrně stabilní. Jinde v Jihomoravském kraji, například na Hodonínsku, Břeclavsku nebo Znojemsku, je pokles cen větší. "Brno se stále drží, je stabilní. Je tu průmyslová výroba," uvedl Hadač. Podle něj jsou obecně lidé v regionu ochotní dát za byt poměrně hodně peněz.
 
Výrazný meziroční pokles cen bytů, o 12 procent, zaznamenali odborníci letos v Karlových Varech. Cena vzorového bytu se ve městě snížila na zhruba 1,5 milionu korun. "Je zřejmé, že ekonomická krize vyhání z Karlových Varů bohatou zahraniční klientelu a díky tomu se toto lázeňské město potýká s nezájmem o nákup drahých bytů," uvedla Kadlecová.
 
zdroj: ČTK