Učme se od žížal!
Společnost Plastia, česká rodinná firma sídlící v Novém Veselí na Vysočině, která se specializuje na výrobu plastových potřeb pro domov a zahradu, darovala patnáct vermikompostérů Urbalive vybraným základním školám zapojených do programu Ekoškola organizace TEREZA. Díky Plastii se také kompostuje v kanceláři brněnského zábavního vědeckého parku VIDA! „Vermikompostér dokáže za pomoci žížal přeměnit zbytky potravin na velmi kvalitní organické hnojivo. Zároveň umožnuje sledovat zajímavé procesy a přimět nás k zamyšlení nad životem v souladu s přírodou,“ říká majitelka společnosti Plastia Lenka Novotná. Vermikompostér Urbalive pochází z dílny českého designéra Jiřího Pelcla a je držitelem nejprestižnějšího světového ocenění v oblasti designu Red Dot Award 2017 .
Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky!
Tak znělo motto výzvy, kterou organizace TEREZA v rámci programu Ekoškola ve spolupráci se společností Plastia odstartovala letos v květnu. Z dvaceti pěti škol, které o vermikompostér projevily zájem, se jich vybralo patnáct. Hodnotily se nejlepší plakáty, na kterých žáci zachytili téma kompostování. Vítězné školy budou psát svá pozorování a zkušenosti do tzv. Žížalího deníku, který si můžete vytisknout i Vy doma. Informace mohou také získat díky facebookové poradně, kterou Ekoškola v září spustí. Více zde.
Kompostér v centru zábavy a poznání
Plastia darovala vermikompostér Urbalive také brněnskému VIDA! science centru, kde ho denně používá patnáct až dvacet zaměstnanců. „Kompostér máme v kuchyňce teprve dva měsíce a už se nám podařilo získat první žížalí čaj. Hned jsme ho využili na pohnojení květin,“ říká Lenka Kvasničková z VIDA! a dodává: „Voněl po kávě, lógr je totiž náš nejčastější bioodpad. Přesto se u nás žížalám skvěle daří. Kompostování v kancelářích určitě doporučujeme. Není to nic složitého.“
Nutí vás přemýšlet
Přímá zkušenost s kompostováním za pomoci žížal s sebou přináší celou řadu zajímavých otázek. Čím víc máte zbytků, tím víc je i žížal. Mohou se přemnožit, ale i umírat hlady. „Díky kompostování možná začnete přemýšlet o trvale udržitelném rozvoji a o tom, jak je rovnováha ve světě důležitá,“ říká Lenka Novotná z Plastie. „S kolegy nás vermikompostér inspiroval k nejrůznějším debatám. Zamýšleli jsme se nad využitím tepla z kompostu nebo nad schopností kalifornské žížaly přežít ve středoevropské volné přírodě,“ dodává Lenka Kvasničková z VIDA!
Nejdůležitější druh v dějinách planety
Vědci považují žížaly za „klíčový druh“ pro vývoj života na Zemi. Dokonce je umístili na první místo v žebříčku nejvlivnějších druhů v dějinách planety – nad dinosaury i lidi. Podle ekologů žížaly zcela zásadně ovlivňují fyzické, chemické a biologické vlastnosti půdy. Těžko si lze představit svět bez žížal v půdě. Určitě bychom měli méně jídla, více znečištění a více záplav či naopak nebezpečného sucha. Další informace zde.