Pokud je v podobných kauzách ohrožen život pacienta, musí policie provést důkladné a účinné vyšetřování, zdůraznil soud v obsáhlém nálezu. Policisté teď musejí doplnit dokazování. Teprve poté mohou rozhodnout, zda zahájí trestní stíhání, anebo podnět znovu odloží. Dnešní nález celkový výsledek nepředjímá, zdůraznila soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.
Kriminalista Mojmír Hložek bude nález respektovat, nicméně nesouhlasí s ním. ÚS podle něj nevzal v potaz detailní informace o průběhu porodu, které policie shromáždila. Zdravotníci se podle něj snažili zachránit život ženy i dítěte. Rodička ani její právní zástupce se dnešního vyhlášení nezúčastnili. Vyjádření nemocnice ČTK zjišťuje.
ÚS obecně konstatoval, že poskytování zdravotní péče je vysoce žádoucí a společensky prospěšná činnost. "To však příslušné orgány nezbavuje povinnosti vyšetřit případné možné pochybení, které by mohlo ohrozit život pacienta," uvedla Šimáčková. Na druhou stranu, pokud jde o zákroky, které život neohrozily, mají se podle ÚS pacienti obracet na civilní soudy.
Komplikovaný porod se odehrál v lednu 2013. Žena tvrdí, že personál prováděl při porodu zdravotnické úkony bez jejího souhlasu. Například šlo o takzvanou Kristellerovu expresi, tedy silné tlačení na břicho, což prý vedlo k masivnímu, život ohrožujícímu krvácení. Dítě se nakonec narodilo zdravé.
Nemocnice pozdější ženinu stížnost odmítla jako neoprávněnou, proto rodička podala trestní oznámení. V nemocnici byla podle svých slov vystavena násilí, které dosahovalo intenzity nelidského a ponižujícího zacházení.
Policie loni v únoru dospěla k závěru, že nic nenasvědčuje trestnému činu. Žena si ještě stěžovala na Městském státním zastupitelství v Brně. Policisté se prý vůbec nezabývali tím, jak porodní komplikace vznikly. Navíc nevyslechli řadu svědků, kteří se porodu účastnili. Ani u žalobců ale nepochodila. ÚS dnes konstatoval, že chybovali jak policisté, tak státní zástupci.
zdroj: ČTK