Loni provedl skoro 164.000 ambulantních ošetření a hospitalizoval skoro 10.000 pacientů. Obdobné počty mívá každý rok. Počet případů rakoviny prsu a prostaty přitom vzrostl o stovky. "U rakoviny prsu je to díky screeningovým vyšetřením a adresnému zvaní pojišťoven," míní Joukalová.
Screeningem se rozumí vyšetřování předem určené skupiny lidí, kteří jsou nemocí nejvíce ohroženi, za účelem vyhledávání chorob v časném stadiu. Pojišťovny tak zvou na kontrolu lidi, kteří by věkem mohli spadat do rizikové kategorie pro výskyt rakoviny.
U příbytku pacientů s rakovinou prostaty si ústav nárůst vysvětluje jednak stárnutím populace a také zvýšením preventivního vyšetřování určitých látek v těle u starších mužů, které jsou s nemocí spojeny. Toto vyšetření se provádí z krve pacienta. "Díky tomu častěji odhalíme i časná stadia karcinomu, která bychom za jiných okolností nezjistili," řekla mluvčí.
Za jedno z nejčastějších onemocnění však označila rakovinu tlustého střeva a konečníku, u které je zhruba padesátiprocentní úmrtnost. Podle onkologa Rostislava Vyzuly je toto onemocnění velmi zákeřné, a proto už v minulosti nabádal lidi, aby chodili na preventivní prohlídky, i když necítí žádné problémy. V České republice žije kolem 55.000 lidí se zkušeností s tímto typem nádoru a každoročně jich přibývá 8000.
Brněnský ústav také loni zaznamenal přes 22.000 žádanek na chemoterapii a provedl přes 377.000 ozařování, zatímco o rok dříve jich bylo asi 350.000. "Neznamená to však, že bychom měli takový počet pacientů. Jeden může dostat až 30 dávek ozařování," dodala Joukalová.
zdroj: ČTK