Za vraždu Monyové dostal Ingr 15 let vězení
Brněnský krajský soud dnes poslal na 15 let do vězení šestačtyřicetiletého Borise Ingra za to, že loni v srpnu zavraždil svoji manželku, známou autorku románů pro ženy Simonu Monyovou. Spisovatelku ubodal v jejím rodinném domě v Brně-Obřanech. K vraždě se nepřiznal. Tvrdí, že si na hádku s ní nepamatuje. Podle lékařů lže.
Za vraždu mu hrozilo až 18 let vězení. Proti verdiktu se na místě odvolal. O případu proto bude rozhodovat olomoucký vrchní soud. Motivem činu bylo patrně to, že se Ingr nebyl schopen smířit s koncem manželství.
Před vynesením verdiktu měl možnost posledního slova. Vzdal se jej. Lítost nad smrtí manželky vyjadřoval při procesu zřídka. Rozsudek je průlomový. Soud přiznal mimořádné odškodné synovi Ingra a Monyové. Chlapci je sedm let a na návrh opatrovnice dostane od otce za své ztížené společenské postavení milion korun.
Dále hoch se svými dvěma bratry, kteří nejsou Ingrovými potomky, ale přijali jeho jméno, dostanou po 240.000 korunách. Tato částka byla přiznána také každému z rodičů spisovatelky. Bratrovi Monyové musí odsouzený vyplatit 170.000 korun. Celkem by tedy na uhrazení odškodného měl dát 2,37 milionu korun.
"Nebývá zvykem, že by soud mimořádné odškodné přiznal. V tomto je verdikt průlomový," uvedla státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Pro Ingra žádala trest kolem 14 let vězení. S verdiktem je spokojena. Nespokojen je jeho obhájce Miroslav Klusáček, podle něhož není zcela jasné, jak se vražedný konflikt mezi Ingrem a Monyovou odehrál. Žádal proto zproštění viny.
Rozsudek si přišel vyslechnout i otec Monyové Gustav Urbánek. ČTK při odchodu ze soudní síně řekl, že moc ve spravedlnost nevěřil, 15 let vězení pro Ingra je ale prý trest na samé spodní hranici, kterou je schopen jako pozůstalý přijmout.
Podle soudkyně Dany Kancírové není o vině Ingra pochyb. Důkazy jasně svědčí o tom, že se v době činu v domě spisovatelky nacházel. Byl v něm sám s Monyovou. Znalci potvrdili, že si zranění nezpůsobila sama. Svědčí o tom, že se bránila. Ingr ale útočil velkou silou. Po střetu s manželkou se přiznal k jejímu pobodání pracovníkům záchranné služby. Tomu, že si prý na událost momentálně nevzpomíná, soud neuvěřil.
"Roli v napadení hrála ekonomická závislost obžalovaného na jeho manželce," uvedla soudkyně. Zdůraznila, že Ingr má velmi komplikovanou osobnost. Je agresivní, narcistický, výbušný, má sklony prezentovat se v mnohem lepším světle, než je skutečnost. Je patrné, že poškozený věděl, že útokem může způsobit smrt, a s tímto vědomím také jednal, doplnila Kancírová.
Monyová měla s manželem bouřlivý vztah, který Ingr při procesu označil slovem Itálie. Časem spisovatelka dospěla k závěru, že Ingr ji už nemiluje a je s ní jen pro peníze. Dva měsíce před vraždou musel na její žádost podstoupit test na detektoru lži, který údajně její pochybnosti potvrdil. Literátka se proto rozhodla pro rozvod, s čímž se Ingr nesmířil. Tvrdil prý, že pokud ji nebude mít on, tak nikdo.
Ingr přišel 3. srpna večer do rodinného domu Monyové v Brně-Obřanech s lahví vína a bonboniérou s tím, že jde uspat jejich sedmiletého syna. Monyová seděla na zahradě se dvěma kamarádkami a souhlasila. Ingr prý před dítětem otevřel okno a skočil z něj. Z malé výšky dopadl na auto před domem, vážně se nezranil.
Pak šla Monyová do domu a pohádala se s ním. Při tom ji Ingr napadl nožem. Utržila šest bodných ran a na místě zraněním podlehla. Ingr byl také zraněn. Je možné, že si některá zranění způsobil sám.
zdroj: ČTK